Jobopslag: IT supporter

It doktor igang med at lodde komponenter Foto: Colorbox It doktor igang med at lodde komponenter

Vi søger en smadderdygtig IT-supporter!

Som IT supporter på SOSU Syd kommer du til at arbejde sammen med alle, der har deres daglige gang på skolen og du skal derfor være indstillet på en travl, men også spændende hverdag, hvor du er med til at sætte dit aftryk på vores arbejde med IT, teknologi og digitale tilrettelæggelsesformer. Der er ca. 500 daglige brugere på SOSU Syd. Du kommer til at indgå i et team med 2-3 kollegaer, og I arbejder tæt sammen og sparrer med hinanden om opgaverne. Din opgave vil bl.a. være at supportere elever, undervisere og øvrige medarbejdere, når de har brug for det. Det kan bringe dig rundt i hele huset – fra vores IT opdaterede undervisningslokaler, til Åbent Læringscenter, til Digi-Tech, til Simu-lab m.m. Samtidig er det din opgave at supportere online via vores supportsystem. Du har også en væsentlig opgave i at være med til at hjælpe brugerne til at hjælpe sig selv – det kan være via online kurser/webinar, videoguides m.m.

Vi forventer:

  • At du er uddannet IT supporter, eller lignende
  • At du er serviceminded og ved, hvad det betyder at servicere elever og kursister
  • At du er god til at kommunikere med brugere, der har forskellige indgangsvinkler til IT
  • At du har pædagogisk snilde og kan li´at lære fra dig

På SOSU Syd arbejder vi kontinuerligt med IT, teknologier og digitale tilrettelæggelsesformer. Det gør vi bl.a. fordi den teknologiske udvikling kræver, at vi uddanner elever og kursister til at kunne reflektere over nye muligheder, arbejdsgange og måden at skabe værdi for borgeren på. Vi griber muligheden for at danne og uddanne elever og kursister til at udvikle velfærdssamfundet gennem brug af den rigtige teknologi. Samtidig skal eleverne og kursisterne være erfarne brugere af teknologi som et redskab til egen læring.

På vores skole er IT et omdrejningspunkt for alt, hvad vi laver. Vi er en foregangsskole i forhold til anvendelse af velfærdsteknologier, som bl.a. skal kodes. Og vi ligger helt i spidsen i forhold til digitalisering af alle nøgleprocesser, heriblandt vores undervisning. Vores uddannelser skaber uundværlige kernemedarbejdere til sundhedsvæsenet, og det forpligter. Vores elever skal være helt hjemme i det digitale univers, når vi sender dem afsted, og du har hjulpet dem hele vejen.

Læs hele stillingsopslaget her.

Flere nyheder

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Online undervisning virker

Flere undersøgelser peger på at online undervisning virker. Udbyttet af...

25-02-2021

Fysisk genoptræning

Målgruppe:Uddannelsen er målrettet medarbejdere, som arbejder med genoptræning efter sundhedslovens...

11-02-2021

Jobopslag: IT supporter

Vi søger en smadderdygtig IT-supporter! Som IT supporter på SOSU Syd...

05-02-2021

Generel hygiejne i socialt og pædagogisk arbejde

Vi tilbyder et AMU-forløb for medarbejdere inden for såvel social-...

04-02-2021

Ærlighed og følelser

GF1 havde danskundervisning i en corona-tid og det resulterede i...

04-02-2021

Farmakologi i psykiatrien

Målgruppe:Uddannede social- og sundhedsassistenter ansat i den primære og sekundære...

01-02-2021

Temadag om Marte Meo

Vi tilbyder en temadag - den 18. marts 2021 -...

29-01-2021

Velkommen til virtuelt åbent hus

Vi glæder os til at byde jer indenfor, vise vores...

25-01-2021

AMU flytninger

Vores forløb: 48668 Tidlig opsporing - børn i udsatte positioner...

22-01-2021

Injektion af medicin

Endagskurser til SOSU-assistenter SOSU-skolerne i Danmark har kapacitet til med...

21-01-2021

110% dagpenge

Er du ledig, så kan du tage Grundforløb 2 på...

15-01-2021

Akut-uddannelse i at arbejde med Covid-19

Vi tilbyder på SOSU Syd et AMU-forløb på 5 dage...

13-01-2021

Injektion af medicin

Endagskurser til SOSU-assistenterSOSU-skolerne i Danmark har kapacitet til med kort...

07-01-2021

Efteruddannelse i en Covid-19 tid

Efteruddannelse i Covid-19 tider! SOSU Syd arbejder på højtryk med at...

04-01-2021

PodCarsten og Claus i værkstedet

SOSU Syd er udvalgt som testskole i et projekt, der...

04-01-2021

Kliniske opgaver i almen praksis

Målgruppe: Social- og sundhedsassistenter, der arbejder i almen praksis Formål:Efter uddannelsen...

21-12-2020

Genoptræning

Målgruppe:Uddannelsen er målrettet medarbejdere, som arbejder med genoptræning efter sundhedslovens...

21-12-2020

Pop Up-restaurant overlever corona

For tredje år i træk inviterer SOSU Syd i Aabenraa...

04-12-2020

Webdesign byro aabenraa