SOSU SYD dækker op til fællesmiddag

 
SOSU SYD dækker op til fællesmiddag for byens ældste

Der er fokus på det gode måltid, når SOSU Syd’s elever torsdag den 6. december inviterer til lokal fællesspisning for byens ældre, dækker op til kaffe-langbord på et plejecenter og serverer frokost på en lokal specialskole. Arrangementet sker som afslutning på et samarbejde mellem SOSU Syd, Meyers Madhus og Aabenraa Kommune, der har givet eleverne på SOSU Syd en konkret maddannelse som de første i landet.

Gode mad- og måltidsvaner handler om meget mere end at indtage grøntsager og fuldkorn. En god smagsoplevelse indtaget i et socialt fællesskab kan skabe madglæde og livskvalitet og har stor betydning i det forebyggende sundhedsarbejde. Og her har eleverne på Social- og Sundhedsskolerne en helt central rolle. Det er nemlig dem, der er med til at skabe de gode rammer for måltiderne ude på plejehjemmene, i børneinstitutionerne og i de sociale tilbud.Gode mad- og måltidsvaner handler om meget mere end at indtage grøntsager og fuldkorn. En god smagsoplevelse indtaget i et socialt fællesskab kan skabe madglæde og livskvalitet og har stor betydning i det forebyggende sundhedsarbejde. Og her har eleverne på Social- og Sundhedsskolerne en helt central rolle. Det er nemlig dem, der er med til at skabe de gode rammer for måltiderne ude på plejehjemmene, i børneinstitutionerne og i de sociale tilbud.Med dette afsæt har SOSU Syd i hele 2018 deltaget i projektet SoMeal i samarbejde med Meyers Madhus og Aabenraa Kommune. Og nu afsluttes projektet ved bordet over maden.

      - Vi har valgt at sætte et stærkt strategisk fokus på mad og fællesskaber, fordi vi tror på, at bedre mad og gode måltidsvaner fremmer vores elevers sundhed og livskvalitet. Når vi arbejder med læring og dannelse med maden, måltidet og fællesskabet som omdrejningspunkt, får vi ikke bare sundere, dygtigere og mere livsglade elever. Vi uddanner også vores elever til at arbejde               med mad og livsglæde i deres fremtidige arbejde, siger direktør på SOSU Syd, Lotte Dalegaard Pedersen.


Borgmesteren til bords

Nu skal elevernes tillærte kompetencer vises frem. Derfor sætter borgmester i Aabenraa kommune, Thomas Andresen (V) sig med til bords for at få syn for sagen, når SOSU-eleverne viser, hvad maden og måltidet betyder i det social- og sundhedsfaglige arbejde. Det sker, når eleverne inviterer til fællesmiddag på Social- og Sundhedsskolen i Aabenraa torsdag den 6. december 2018 fra kl 18 til kl 20. De øvrige gæster, der er inviteret til aftenens arrangement er hjemmeboende ældre, beboere på plejehjem i lokalområdet og organisationer.

   - Den viden, eleverne har fået nu, tager de med, når som medarbejdere i Aabenraa Kommune møder vores børn på skoler og institutioner og ældre i eget hjem og på plejehjem.
     Jeg er sikker på, at deres fokus på livskvalitet, sundhed og fællesskab gennem maden og måltidet kommer både unge og ældre i Aabenraa Kommune til gode mange år frem, siger Karsten Meyer Olesen, formand for social- og sundhedsudvalget, Aabenraa Kommune.   

Udover fællesmiddagen på Social- og Sundhedsskolen afholder sosu-eleverne i samarbejde med Meyers Madhus og Aabenraa Kommune den 6. december kl. 10.30 – 12.00 en frokost for elever på Fjordskolen samt et kaffelangbord kl.14.00 – 15.00 på plejecentret Grønnegården i Aabenraa for beboere og deres pårørende.

Foregangsskole

Regeringen har for nylig fremlagt en strategi for, hvordan den vil forbedre danskernes sundhed og livskvalitetgennem bedre mad- og måltider, og SOSU Syd er allerede på forkant med denne ambition. SOSU Syd ernemlig den første skole i landet, der har givet sine elever en konkret maddannelse. Via SoMeal projektet har eleverne tilegnet sig kompetencer i et køkken, der har rustet dem både privat ogprofessionelt. Projektet har givet både elever og medarbejdere viden og færdigheder om mad, måltider ogsundhed. Målet med projektet har været at øge elevernes egen sundhed og sætte dem i stand til at ageresundhedsambassadører. De har lært at arbejde med maden og måltiderne i forhold til det social- ogsundhedsfaglige arbejde på blandt andet plejecentre, i psykiatrien og på de pædagogiske institutioner

Samarbejde med Meyers

Det er Meyers Madhus, der står for den madfaglige del af projektet. Meyers Madhus har en bredprojektafdeling, som bl.a. rådgiver i hvordan maden og måltiderne kan være med til atunderstøtte eksempelvis forebyggelse, sundhedsfremme, trivsel og egenmestring.Dorthe Petersen, der er direktør i Meyers Madhus, er ikke i tvivl om, at det øgede fokus på madens rolle vilvære en gevinst for både Social- og Sundhedsskolen i Aabenraa og byens yngre og ældre borgere:

      - Sund, velsmagende og nærende mad har i sig selv en værdi især i forhold til udfordrede målgrupperSund, velsmagende og nærende mad har i sig selv en værdi især i forhold til udfordrede målgruppersom fx småtspisende eller personer med dysfagi. Men vi tror på, at maden og måltiderne kan mereend det. Alt det, der sker i køkkenet og omkring bordet kan være med til at                    understøtte det øvrigefaglige arbejde i f.eks. daginstitutioner og på plejehjem og i sociale tilbud. Der er nogle oplagtekoblinger mellem madens verden og dagsordener som rehabilitering, egenmestring ogsprogudvikling. Dem vil vi gerne sætte i spil i det her projekt sammen med eleverne på SOSU Syd.

Projektet har varet hele 2018 og afsluttes nu med dette event. Projektet indeholder bl.a. en fagligProjektet har varet hele 2018 og afsluttes nu med dette event. Projektet indeholder bl.a. en fagligværktøjskasse med inspiration til underviserne på skolen, der skal sikre, at projektet forankres på Social- ogSundhedsskolen i fremtiden.

 

 

someal  someal1

 

 • Image 5
 • Image 6
 • Image 7
 • Image 8
 • popupmiddag december2018 2
 • popupmiddag december2018 3
 • popupmiddag december2018 5
 • popupmiddag december2018 6
 • popupmiddag december2018 11
 • popupmiddag december2018 13
 • popupmiddag december2018 17
 • popupmiddag december2018 20

Flere nyheder

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Kursus i pædagogik og kommunikation

(Dette kursus er et valgfrit modul i akademiuddannelsen i sundhedspraksis.) Inden...

09-04-2019

Borgmester fejrer SOSU’er: Vi har brug for jer - Pressemedde…

Ved det netop afsluttede DM i SOSU 2019 gik borgmester...

09-04-2019

SOSU SYD søger en køkkenmedarbejder

Er du madfaglig stærk og passioneret? Så er det dig...

08-04-2019

EUV-elever laver sansevæg til borgere med autisme

På Skovbo autismecenter bor der mennesker, som sjældent kommer ud...

04-04-2019

POSTKORT fra elever: Farina i Holland

Elever på SOSU Syd har mulighed for at komme i...

25-03-2019

POSTKORT fra elever: Betina i Malaga

Elever på SOSU Syd har mulighed for at komme i...

21-03-2019

SOSU-skole og Landbrugsskole går sammen om at rekruttere ele…

Et samarbejde mellem SOSU Syd og Gråsten Landbrugsskole skal aflive...

18-03-2019

SOSU SYD søger en underviser med kendskab til velfærdsteknol…

Er det dig eller en du kender? Brænder du for at...

12-03-2019

SOSU SYD søger ny kursus-sekretær

Social- og Sundhedsskolen Syd søger en struktureret, imødekommende og serviceminded...

11-03-2019

Vind et gavekort til sportstøj

Mangler du nyt sportsudstyr? Her på SOSU Syd vil vi...

01-03-2019

Rygeskurets afløser: SOSU Syd åbner nyt aktivitetsrum

Siden SOSU Syd i juli 2018 indførte røgfri skoletid, har...

05-02-2019

Overvejer du at blive elev på SOSU Syd?

I lørdags åbnede SOSU Syd dørene for alle, der ville...

28-01-2019

Danmarks første Digi-Tech-elever trykker på knappen til frem…

De aktuelle udfordringer på sundhedsområdet giver endnu flere muligheder for...

22-01-2019

PIV - Positiv Psykologi i hverdagen

  Download materiale fra dagen ved at klikke på links herunder. FLOW Menig...

18-01-2019

Sådan så det ud, da Skærbæk Distriktskole vandt skole-skills

SOSU-Syd var med, da elever fra 8. klasser tirsdag den...

11-01-2019

Velkommen til René Hansen

Velkommen til René Hansen, der har indtaget vores kantine som...

11-01-2019

Digi-Tech kan give flere hænder til de ældre

Kender du vores DIGI-tech-uddannelse? Den er for dig, der både...

10-01-2019

SOSU Syd overtager egen kantinedrift

Fra januar 2019 overtager SOSU Syd sin egen kantinedrift med...

08-01-2019

Webdesign byro aabenraa